Velikonoce

Velikonoce jsou svátky jara. Pro křesťany jsou Velikonoce spojovány především se vzkříšením Ježíše Krista, jedná se tedy o nejvýznamnější církevní svátek.

Jak se na Velikonoce připravit?

Jedním z nejdůležitějších bodů z velikonočního seznamu je barevná a veselá výzdoba. Proto jsme vám sepsaly, jaké barvy je na Velikonoce vhodné k výzdobě použít a jakou mají barvy symboliku. V článku se také dočtete, jaké rostliny a prvky k tomuhle svátku patří. Nepostradatelnou součástí Velikonoc jsou určité tradice, o kterých se v článku dočtete více. Najdete zde také jednoduchý recept na velikonočního beránka, kterého zvládne každý, levou zadní.

Návrh bez názvu(12)

Barvy a jejich symbolika

K nejpoužívanějším barvám v tomto období patří zelená, žlutá a oranžová. Dalšími často používanými barvami jsou červená, bílá a hnědá. Zelená barva je symbolem jara a rašící přírody. Vyjadřuje naději, která pramení z probouzejícího nového života a navozuje klid. Červená barva je velmi významnou pro Velikonoce, je to barva krve a spolu s oranžovou se řadí k teplým barvám. Bílá barva působí zářivě a přesto klidně. Navozuje vznešenou až duchovní atmosféru čistoty a nedotknutelnosti.

Návrh bez názvu(9) Návrh bez názvu(11) Návrh bez názvu(8) Návrh bez názvu(10)

Rostlinný materiál

K navození jarní atmosféry nám pomáhá řada rostlin, která je taky nepostradatelnou součástí velikonoční výzdoby K nejtypičtějším patří jarní cibulnaté a hnízdnaté rostliny, které můžete zakoupit jako řezané květiny, květiny s cibulí nebo jako hrnkové květiny. Mezi nejběžnější řezané květiny patří tulipán, narcis, frézie, hyacint, kosatec, sněženka, konvalinka, modřenec, snědek, sasanky a jiné.

Návrh bez názvu Návrh bez názvu(5) Návrh bez názvu(7) Návrh bez názvu(6)

 

Doplňkový rostlinný materiál

Neodmyslitelnou prvkem většiny velikonočních a jarních dekorací jsou nejrůznější větvičky a proutky, které mohou být použity, jak bezlisté tak i pučící. Patří k nim například líska obecná, janovec metlatý, vrba jíva - kočičky, vrba bílá, vrba náhrobní, bříza bělokorá, svída obecná a jiné. Lze též využít nejrůznější druhy kůry.

Dekorační materiál

Velikonočními, dekoračními prvky jsou vajíčka a to vajíčka slepičí, pštrosí, kachní, husí, křepelčí ať už v podobě kraslic či skořápek. Vajíčka mohou být vyrobena z různých materiálů jako například ze skla, papíru, plastu, proutí nebo ze slámy. K dalšímu doplňkovému materiálu patří například kuřátka, slepičky, velikonoční zajíčci a květiny. Mohou mít různé velikosti a mohou být vyrobeny z různých materiálů jako jsou umělé hmoty, filce, keramiky, látky nebo z kovu.

Návrh bez názvu(1) Návrh bez názvu(3) Návrh bez názvu(2) Návrh bez názvu(4)

Velikonoční vejce

Vejce je nejtypičtějším dekoračním prvkem Velikonoc. V minulosti bylo vejce chápáno jako symbol života a plodnosti. Přisuzovala se mu nadpřirozená moc, která se zvyšovala obarvením a ornamentem. Z počátku byla vejce červená, dnes pracujeme s vejci různých barev. Vajíčka nejčastěji používáme jako doplňkový dekorační prvek v různých provedeních, z různých materiálů, v různých barvách a velikostech.

Zdobení vajíček patří mezi velikonoční tradice. Zdobená vejce se použivaly při jarních obřadech, při narození, svatbách a pohřbech. Kultovním smyslem nemělo být darování, ale snězení jeho obsahu, proto se zdobila vždy vařená vejce a tahle tradice se udržuje dodnes.

Návrh bez názvu(15) Návrh bez názvu(13) Návrh bez názvu(14) Návrh bez názvu(16)

Pomlázka

Je neodmyslitelným prvkem českých velikonoc a každého koledníka. Název pomlázka vychází ze slova pomladit. Vyšlehání pomlázkou tedy mělo zajistit, aby ženy zůstaly stále svěží, zdravé a veselé.

Návod na výrobu pomlázky:

Materiál:

 • 8 dlouhých vrbových prutů
 • 1 tenký proutek na svázání
 • provázek
 • stuhy

Postup:

Všech 8 prutů si srovnáte tlustými konci k sobě a seříznete na stejnou délku. Tenkým proutkem všechny svážete u tlustého konce. Tenký proutek vložíte mezi větší a pokračujete omotáváním všech proutků. Konec tenkého proutku vložímte mezi ostatní proutky a dalším pletením ho zafixujete. Svazek proutků si rozdělíte na 4 proutky do levé a na 4 proutky do pravé ruky. Pěkně si je srovnáte, aby v každé čtveřici ležely proutky vedle sebe a začnete plést. Krajní proutek z levé ruky dáte vrchem mezi dva proutky z pravé ruky a spodem vrátíte zpět na levou stranu. Krajní proutek z pravé ruky dáte vrchem mezi dva proutky z levé ruky a spodem vrátíte zpět na pravou stranu. Takhle pokračujete až do konce.Je nutné pomlázku pevně utahovat, aby byla hezky pevná a čtyřhranná. Asi 5 cm od konce, u tenké části, svázejte proutky provázkem. Horní část pomlázky odekorujte stuhami.

Návrh bez názvu(17) - kopie

Hledání pokladů

Na Velký pátek by vedle tradičního půstu měla přetrvávat také tradice hledání pokladů. Říká se, že pokud jste něco ztratili, tak na Velký pátek to určitě najdete a k tomu ještě něco navíc. Poklad, který najdete, by měl mít podobu něčeho drahého pro potěšení ducha i mysli nebo něčeho milého jen tak pro radost.

Pečení Beránka

Jen těžko si dovedeme představit Velikonoce bez velikonočního beránka. V křesťanství beránek symbolizuje Ježíše Krista, protože byl obětním beránkem za spásu světa. Proto na tuhle tradici nesmíme zapomenout a my vám sem dokonce dáme recept na jednoho výborného a jednoduchého beránka.

Recept na velikonočního beránka:

Ingredience:

 • 1 hrnek cukr krupice
 • 2,5 hrnku polohrubé mouky
 • špetka soli
 • 1 hrnek mléka
 • 1 pytlík vanilkového cukru
 • 2 ks vejce
 • 1 pytlík prášku do pečiva
 • 0,5 hrnku oleje
 • 2 lžíce rumu

Postup přípravy:

Vejce rozkvedláme v mléce. Mouku smícháme s kypřícím práškem do pečiva, solí, vanilkovým cukrem a krupicovým cukrem. Mléko s vejci nalijeme do sypké směsi, přilijeme olej, rum a utřeme hladké těsto.

Těsto nalijeme do tukem vymazané a moukou vysypané formy. Vložíme do trouby předehřáté na 180 stupňů a pečeme asi 40 - 50 minut. Upečeného beránka vyndáme z trouby a necháme vychladnout. Po vychladnutí beránka vyklopte z formy a potřete ho čokoládou nebo posypte cukrem. Beránka pak už jen dozdobte velkou, barevnou mašlí.

Návrh bez názvu(18) - kopie


Doufáme, že naše rady a typy vám příjdou vhod a že se z našeho článku dozvíte i něco nového. Přejeme vám krásné před velikonoční období!