Velikonoce

Velikonoce jsou svátky jara. Pro křesťany jsou Velikonoce spojovány především se vzkříšením Ježíše Krista, jedná se tedy o nejvýznamnější církevní svátek.

Jak se na Velikonoce připravit?

Jedním z nejdůležitějších bodů z velikonočního seznamu je barevná a veselá výzdoba. Proto jsme vám sepsaly, jaké barvy je na Velikonoce vhodné k výzdobě použít a jakou mají barvy symboliku. V článku se také dočtete, jaké rostliny a prvky k tomuhle svátku patří. Nepostradatelnou součástí Velikonoc jsou určité tradice, o kterých se v článku dočtete více. Najdete zde také jednoduchý recept na velikonočního beránka, kterého zvládne každý, levou zadní.

Návrh bez názvu(12)

Barvy a jejich symbolika

K nejpoužívanějším barvám v tomto období patří zelená, žlutá a oranžová. Dalšími často používanými barvami jsou červená, bílá a hnědá. Zelená barva je symbolem jara a rašící přírody. Vyjadřuje naději, která pramení z probouzejícího nového života a navozuje klid. Červená barva je velmi významnou pro Velikonoce, je to barva krve a spolu s oranžovou se řadí k teplým barvám. Bílá barva působí zářivě a přesto klidně. Navozuje vznešenou až duchovní atmosféru čistoty a nedotknutelnosti.

Návrh bez názvu(9) Návrh bez názvu(11) Návrh bez názvu(8) Návrh bez názvu(10)

Rostlinný materiál

K navození jarní atmosféry nám pomáhá řada rostlin, která je taky nepostradatelnou součástí velikonoční výzdoby K nejtypičtějším patří jarní cibulnaté a hnízdnaté rostliny, které můžete zakoupit jako řezané květiny, květiny s cibulí nebo jako hrnkové květiny. Mezi nejběžnější řezané květiny patří tulipán, narcis, frézie, hyacint, kosatec, sněženka, konvalinka, modřenec, snědek, sasanky a jiné.

Návrh bez názvu Návrh bez názvu(5) Návrh bez názvu(7) Návrh bez názvu(6)

 

Doplňkový rostlinný materiál

Neodmyslitelnou prvkem většiny velikonočních a jarních dekorací jsou nejrůznější větvičky a proutky, které mohou být použity, jak bezlisté tak i pučící. Patří k nim například líska obecná, janovec metlatý, vrba jíva - kočičky, vrba bílá, vrba náhrobní, bříza bělokorá, svída obecná a jiné. Lze též využít nejrůznější druhy kůry.

Dekorační materiál

Velikonočními, dekoračními prvky jsou vajíčka a to vajíčka slepičí, pštrosí, kachní, husí, křepelčí ať už v podobě kraslic či skořápek. Vajíčka mohou být vyrobena z různých materiálů jako například ze skla, papíru, plastu, proutí nebo ze slámy. K dalšímu doplňkovému materiálu patří například kuřátka, slepičky, velikonoční zajíčci a květiny. Mohou mít různé velikosti a mohou být vyrobeny z různých materiálů jako jsou umělé hmoty, filce, keramiky, látky nebo z kovu.

Návrh bez názvu(1) Návrh bez názvu(3) Návrh bez názvu(2) Návrh bez názvu(4)

Velikonoční vejce

Vejce je nejtypičtějším dekoračním prvkem Velikonoc. V minulosti bylo vejce chápáno jako symbol života a plodnosti. Přisuzovala se mu nadpřirozená moc, která se zvyšovala obarvením a ornamentem. Z počátku byla vejce červená, dnes pracujeme s vejci různých barev. Vajíčka nejčastěji používáme jako doplňkový dekorační prvek v různých provedeních, z různých materiálů, v různých barvách a velikostech.

Zdobení vajíček patří mezi velikonoční tradice. Zdobená vejce se použivaly při jarních obřadech, při narození, svatbách a pohřbech. Kultovním smyslem nemělo být darování, ale snězení jeho obsahu, proto se zdobila vždy vařená vejce a tahle tradice se udržuje dodnes.

Návrh bez názvu(15) Návrh bez názvu(13) Návrh bez názvu(14) Návrh bez názvu(16)

Pomlázka

Je neodmyslitelným prvkem českých velikonoc a každého koledníka. Název pomlázka vychází ze slova pomladit. Vyšlehání pomlázkou tedy mělo zajistit, aby ženy zůstaly stále svěží, zdravé a veselé.

Návod na výrobu pomlázky:

Materiál:

 • 8 dlouhých vrbových prutů
 • 1 tenký proutek na svázání
 • provázek
 • stuhy

Postup:

Všech 8 prutů si srovnáte tlustými konci k sobě a seříznete na stejnou délku. Tenkým proutkem všechny svážete u tlustého konce. Tenký proutek vložíte mezi větší a pokračujete omotáváním všech proutků. Konec tenkého proutku vložímte mezi ostatní proutky a dalším pletením ho zafixujete. Svazek proutků si rozdělíte na 4 proutky do levé a na 4 proutky do pravé ruky. Pěkně si je srovnáte, aby v každé čtveřici ležely proutky vedle sebe a začnete plést. Krajní proutek z levé ruky dáte vrchem mezi dva proutky z pravé ruky a spodem vrátíte zpět na levou stranu. Krajní proutek z pravé ruky dáte vrchem mezi dva proutky z levé ruky a spodem vrátíte zpět na pravou stranu. Takhle pokračujete až do konce.Je nutné pomlázku pevně utahovat, aby byla hezky pevná a čtyřhranná. Asi 5 cm od konce, u tenké části, svázejte proutky provázkem. Horní část pomlázky odekorujte stuhami.

Návrh bez názvu(17) - kopie

Hledání pokladů

Na Velký pátek by vedle tradičního půstu měla přetrvávat také tradice hledání pokladů. Říká se, že pokud jste něco ztratili, tak na Velký pátek to určitě najdete a k tomu ještě něco navíc. Poklad, který najdete, by měl mít podobu něčeho drahého pro potěšení ducha i mysli nebo něčeho milého jen tak pro radost.

Pečení Beránka

Jen těžko si dovedeme představit Velikonoce bez velikonočního beránka. V křesťanství beránek symbolizuje Ježíše Krista, protože byl obětním beránkem za spásu světa. Proto na tuhle tradici nesmíme zapomenout a my vám sem dokonce dáme recept na jednoho výborného a jednoduchého beránka.

Recept na velikonočního beránka:

Ingredience:

 • 1 hrnek cukr krupice
 • 2,5 hrnku polohrubé mouky
 • špetka soli
 • 1 hrnek mléka
 • 1 pytlík vanilkového cukru
 • 2 ks vejce
 • 1 pytlík prášku do pečiva
 • 0,5 hrnku oleje
 • 2 lžíce rumu

Postup přípravy:

Vejce rozkvedláme v mléce. Mouku smícháme s kypřícím práškem do pečiva, solí, vanilkovým cukrem a krupicovým cukrem. Mléko s vejci nalijeme do sypké směsi, přilijeme olej, rum a utřeme hladké těsto.

Těsto nalijeme do tukem vymazané a moukou vysypané formy. Vložíme do trouby předehřáté na 180 stupňů a pečeme asi 40 - 50 minut. Upečeného beránka vyndáme z trouby a necháme vychladnout. Po vychladnutí beránka vyklopte z formy a potřete ho čokoládou nebo posypte cukrem. Beránka pak už jen dozdobte velkou, barevnou mašlí.

Návrh bez názvu(18) - kopie


Doufáme, že naše rady a typy vám příjdou vhod a že se z našeho článku dozvíte i něco nového. Přejeme vám krásné před velikonoční období! 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení